• ČESNEK PRO KONĚ – PRO A PROTI

    Odčervovač, repelent, pomocník pro zdravé cévy a srdce, antibiotikum, antioxidant… Přednosti česneku se zdají být nekonečné. Jeho benefity pro koně jsou vyzdvihovány, na druhou stranu může být i rizikem.

    Ačkoli je česnek čistě přírodní, může mít jeho zkrmování závažné vedlejší účinky při nesprávném nebo příliš dlouhodobém používání. Pokud plánujete přidávat česnek koni do krmné dávky, zde jsou fakta, která byste měli zvážit!

    Česnek má pro koně mnoho  benefitů, ale nejčastěji je koním podáván pro jeho repelentní účinky.

    Benefity česneku

    Česnek působí velmi pozitivně na zlepšení celkového zdravotního stavu. Má výrazné antibiotické účinky, hubí nejen bakterie, ale i viry a plísně. Příznivý je i jeho účinek na dýchací cesty, které chrání před zánětlivými onemocněními. Dále je prokázán jeho blahodárný vliv na oběhovou soustavu, napomáhá rozšiřovat cévy a celkové zlepšuje prokrvení organismu. Zlepšuje také trávení a stav střevní mikroflóry, vyrovnává obsah cukru v krvi, ničí střevní parazity. Prostě takový malý přírodní všelék. Česnek se obvykle pro koně používá jako přirozený repelent. Jeho nevýhodou je účinnost – nabíhá postupně a pomalu. Počítat musíte alespoň se třemi, čtyřmi týdny podávání, než se očekávaný účinek projeví.

    V jaké podobě krmit

    • Sušený: ve vločkách, peletách, prášku…
    • Čerstvý: celé palice, stroužky, rozdrcené či celé, se slupkami nebo oloupané.

    Podoba, v jaké budete česnek koni předkládat, závisí především na ochotě koně silně aromatický česnek přijmout a velkou roli hraje i pohodlí ošetřovatele. Teoretici mohou vést úvahy v jaké podobě a za jakých podmínek, teploty, pH a dalších faktorů je česnek nejúčinnější, ale stájová praxe a možnosti jsou vcelku omezené.

    Zkrmování  především čerstvého česneku ve velké míře nebo dlouhodobě může mít řadu nežádoucích účinků. Jedním z nich je anémie.

    Je česnek pro koně bezpečný?

    Je i není. Stejně jako leckde jinde, i zde neexistuje jednoznačná odpověď. Česnek poskytuje řadu zdravotních přínosů, to je bezesporu. Nicméně, argument, že česnek je přírodní, a tudíž koni nemůže ublížit, je mylný. Již v 16. století říkal chemik, botanik a lékař Paracelsus: „Jed se od léku liší pouze dávkou.“ Pro česnek toto platí stoprocentně. Vzhledem k vysoké koncentraci sloučenin síry může česnek požitý v příliš velkém množství nebo po příliš dlouhou dobu způsobit:

    • Poškození trávicího traktu: pokud jsou dávky česneku vysoké a hlavně pravidelné, mohou způsobit poškození trávicí sliznice, napomoci vzniku vředů a snížení vstřebatelnosti živin.
    • Průjem
    • Problémy se srážlivostí krve: některé výzkumy dokazují, že sloučeniny síry v česneku inhibují agregaci krevních destiček a prodlužují dobu krvácení.
    • Anémii: sloučeniny síry v česneku podporují oxidaci hemoglobinu v červených krvinkách, což vede ke zvýšené destrukci červených krvinek.
    Nutri Horse Garlic Powder – česnekový prášek je osvědčený krmný doplněk pro koně.

    Kdy není vhodné dávat koním česnek

    Česnek je kontraindikován u koní s problémy se srážlivostí krve nebo anémií. V každém případě se nedoporučuje podávat čerstvý česnek v příliš velkém množství nebo zbytečně prodlužovat léčbu. U krmných doplňků vždy dodržujte doporučené dávkování. Celoroční krmení česnekovými přípravky není opodstatněné.

    Česnek je silné antibiotikum

    Antibakteriální vlastnosti česneku jsou známy již od starověku. Louis Pasteur tyto vlastnosti česneku prokázal v roce 1858. Na bojištích se česnek dokonce používal přímo na rány jako antiseptikum během první a dokonce i druhé světové války, během níž se mu přezdívalo „ruský penicilin“. Tato vlastnost pochází ze sirné organické sloučeniny alicinu, kterou česnek obsahuje.

    Mnoho koní česnek, zvláště čerstvý, úplně ignoruje.

    Alicin je silný širokospektrální antibakteriální prostředek, který je účinný na různé kmeny streptokoků, stafylokoků, enterokoků, salmonel a shigelly, ale také i účinné antimykotikum, například na houby aspergillus nebo candida.

    Vnitřně se někdy česnek díky účinkům alicinu užívá v boji proti bakteriálním infekcím, avšak spíše jako podpůrná léčba k léčbě klasickými antibiotiky. Důvodem je neznalost vhodného dávkování, která je částečně způsobena nestabilitou alicinu po požití, a tudíž nemožnosti určit účinnou dávku.

    Česnek se nedoporučuje používat zevně, protože riziko alergické reakce nebo podráždění kůže je vysoké.

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

    360x360 AD
    Back to top